Nauka poruszania się pod wodą

Film przedstawia najbardziej użyteczne style poruszania się pod wodą, przy użyciu płetw. Aby rozpocząć naukę prawidłowej pracy nogami, powinieneś najpierw nauczyć się dobrej pływalności i pozycji w wodzie (trymu). Tych umiejętności uczymy naszych kursantów od początku edukacji nurkowej, czyli od stopnia Open Water Diver. Nurkowanie w naturalnych zbiornikach wodnych wymaga dobrego opanowania pływalności i technik poruszania się, aby utrzymywać bezpieczeństwo nurkowania na wysokim poziomie. Dobra pływalność, połączona z trymem pozwala zdecydowanie oszczędzać energię, a tym samym zużycie czynnika oddechowego. Im szybciej student opanuje te umiejętności, tym szybciej jego nurkowania staną się bardziej komfortowe. Nie daj sobie wmówić, że stanie na kolanach jest ok. To nie prawda!

Poruszanie się stylem żabki (frogkick) w dobrej pozycji daje możliwość płynięcia bardzo nisko nad dnem lub wrakiem bez podnoszenia osadu, który może w znacznym stopniu utrudnić nurkowanie lub nawet doprowadzić do poważnego zagrożenia pod wodą. Jest to styl nie predysponujący tak mocno do skurczy łydek jak kraul oraz dający większą swobodę poruszania się w suchym skafandrze, kiedy powietrze nie „przelewa się” po jego nogawkach. Żabka jest również stylem wyjściowym do nauki poruszania się – do tyłu lub obracania się pod wodą w pozycji poziomej tylko przy użyciu nóg (helikopter). Na kursie OWD z pewnością już się dowiedziałeś, że ręce nie służą do poruszania się pod wodą ( chyba, że jesteś osobą niepełnosprawną).

Backkick (pływanie do tyłu) jest bardzo przydatnym stylem dla każdego płetwonurka, niezależnie od poziomu wyszkolenia. Stosują go nurkowie rekreacyjni, techniczni jak i instruktorzy prowadzący szkolenia, aby podnieść Twoje bezpieczeństwo w wodzie. Osobiście nie wyobrażam sobie braku efektywnego poruszania się pod wodą tym stylem. Pomaga mi w fotografii, filmowaniu, szkoleniu, orientacji w grupie, partnerskim nurkowaniu, a przede wszystkim w unikaniu zagrożeń. Jeżeli planujesz jak najefektywniej przemieszczać się za pomocą wstecznej żabki, dobierz odpowiednie dla tego styl płetwy. Na filmie poruszam się w płetwach typu JET firmy XDEEP w wersji z najsztywniejszym piórem. Dla siebie możesz dobrać również pióro miękkie lub średnie jeżeli z jakichś przyczyn sztywna płetwa Ci nie leży. Oczywiście popłyniesz do tyłu w większości rodzajów płetw, tylko siła napędowa będzie zdecydowanie mniejsza dla płetw z wąskimi krawędziami bocznymi lub zbyt miękkim piórem płetwy. 

Czy są trudne do nauczenia się…? Zupełnie nie! Każda osoba uczy się we własnym tempie, więc czasami może wymagać jedynie kilku dodatkowych zajęć z instruktorem umiejącym uczyć tych stylów i znającym jego newralgiczne punkty. Szczypta ambicji załatwia sprawę najczęściej i każdy jest w stanie się nauczyć pływać frogkickiem, backkickiem i kręcić helikoptery. Zacznij, spróbuj i daj znać czy Twoje umiejętności nie dają większej satysfakcji z nurkowania.  Nauka to nie wstyd!  Zapraszam na warsztaty…

Radosław Zajkowski